
Utcaöblítés rémálma: Rekordot döntött a kosz mértéke
Egy újabb aggasztó jelentés érkezett a Wales-i utcák tisztaságáról, amely a helyi kampánycsoportok szerint a szemétprobléma „válságos állapotára” utal. A Keep Wales Tidy, egy környezetvédelmi szervezet, közzétette éves jelentését, amely kimutatta, hogy az elmúlt 17 év legrosszabb eredményeit tapasztalták a közterületek tisztaságát illetően. A megkérdezettek körében tapasztalt növekedés főként a „nagy mértékű” utcai ételek és italok csomagolásának emelkedésével, valamint a helyi önkormányzatok takarítási költségvetésére nehezedő nyomással magyarázható. Az önkormányzatok a BBC-nek nyilatkozva elmondták, hogy „küzdenek” a költségvetés fenntartásával, miközben a szociális ellátás területén is egyre növekvő kiadásokkal kell szembenézniük.
A walesi kormány már dolgozik azon, hogy a helyi hatóságokkal együttműködve „tiszta és gondozott területeket” biztosítson. A tisztaságért felelős szervezetek megállapították, hogy a városokban és falvakban a probléma különösen súlyos, hiszen az urbanizált területek több mint 35%-a „elfogadhatatlan” szemétszinttel küzd. A legrosszabb utcák, amelyeket „D” minősítéssel láttak el, 286%-os növekedést mutattak az elmúlt időszakban. Az utcákon található szemét leggyakrabban dohányzáshoz kapcsolódó hulladék és étkezési csomagolások formájában jelentkezik.
Cardiffban, ahol az önkormányzat évente több mint 7 millió fontot költ a közterületek takarítására, a legrosszabb állapotú „D” utcák a város legszegényebb negyedeiben találhatóak, mint például Ely, Roath, Grangetown és Splott. Az ott élő Malcolm Davies elmondta, hogy a háza körüli szeméthelyzet „egyszerűen rémálom”. „Mi mindent összeszedünk, ami csak a kerítésünkön belül landol – gyümölcshéj, csomagolópapír, mindent,” mondta. „A kertünk tisztán tartásáért mi magunk gyűjtjük össze, de már túl öreg vagyok ahhoz, hogy állandóan ezt csináljam.” A szemétlerakás, azaz a „fly-tipping” is komoly problémát jelent, és Davies szeretné, ha kamerákat szerelnének fel a bűnözők elriasztására.
Egy másik helyi lakos, Lynne Thomas, aki havi önkéntes hulladékgyűjtéseket szervez, azt állítja, hogy a probléma nagy része a helytelenül kihelyezett szemetesekből adódik. „A sirályok okosakká váltak – ha bármilyen ételt tartalmazó zsákot látnak, azonnal ott vannak, szétszedik, és szétszórják a szemetet az utcákon,” mondta. Thomas hangsúlyozta, hogy ha mindenki a megfelelő edényeket és zsákokat használná, az már egy lépés lenne a tisztább utcák felé.
A helyzet sokak számára lehangoló, és Thomas hozzátette, hogy különösen a hosszú ideje ott élők számára megterhelő, hogy a szemét mennyisége folyamatosan növekszik. „Ez tényleg szívszorító – sok ember mentális egészségére is hatással van,” mondta. Felhívta a közösséget, hogy „legyenek proaktívak és segítsenek egymásnak” a hulladékgyűjtésekben, valamint hogy jelentsék a kidobott hulladékokat az önkormányzatnak.
A Cardiff-i önkormányzat képviselője, Norma Mackie is reagált a kialakult helyzetre. Elmondta, hogy a szemetelés, függetlenül attól, hogy a földre dobják-e vagy autóból hajítják ki, néhány önző ember magatartásának következménye. „Ha a szemetelő emberek használnák a közterületeken elhelyezett szemeteseket, vagy otthon dobnák el a hulladékot, a most erre fordított pénzt más szolgáltatásokra lehetne költeni,” mondta.
A walesi önkormányzatok összesen több mint 64 millió fontot költöttek a közterületek takarítására a 2023-24-es időszakban. A népszerű tengerparti üdülőhely, Barry Island vezetője, Lis Burnett szerint a szemét kezelése „ipari méretű” feladatot jelent. A város strandjain évente több mint 250 tonna szemetet takarítanak el, ami körülbelül 800,000 fontba kerül. Burnett hangsúlyozta, hogy a költségvetési megszorítások miatt egyre nehezebb a szükséges forrásokat előteremteni.
Mind a walesi helyi önkormányzatok szövetsége, mind a Keep Wales Tidy arra kérte a walesi kormányt, hogy sürgősen lépjen a csomagolóanyag-termelők kötelező hozzájárulásának bevezetésére, amely a szemét eltakarításának költségeit hivatott fedezni. Az üvegpalackok és dobozok visszaváltási rendszerével kapcsolatos tervek is késlekednek, mivel nézeteltérések merültek fel az Egyesült Királyság kormányával.
A Keep Wales Tidy vezetője, Owen Derbyshire elmondta, hogy a walesi kormány „fontos lépéseket” tesz, de hosszú távú tervre van szükség a szemét csökkentésére. „Ez egy olyan emelkedő áradat, amelyet jelenleg nehezen tudunk megállítani,” mondta, hozzátéve, hogy a gyorsan növekvő utcai ételek és italok csomagolása „félelmetes viselkedéseket” idéz elő. A jótékonysági szervezet tömeges közpublicitási kampányokat, a szemét törvények szigorúbb érvényesítését és a egyszer használatos kultúra elhagyását sürgeti. Derbyshire hangsúlyozta, hogy ez nem csupán a kormány vagy az önkormányzat feladata. „A polgároknak, a vállalkozásoknak, az önkormányzatoknak és a jótékonysági szervezeteknek együtt kell működniük, hogy közösen vegyék ki a részüket a növekvő problémából,” mondta.

