Gazdaság,  Hírek

Újabb csapás a tiszta energia törekvéseknek: leállt egy jelentős szélerőmű projekt

A dán Orsted energiaipari vállalat a közelmúltban bejelentette, hogy leállítja a Hornsea 4 nevű szélfarm projektet, amely az Egyesült Királyság keleti partvidékén, East Yorkshire közelében valósult volna meg. Ez a projekt a világ egyik legnagyobb tengeri szélfarmja lett volna, és potenciálisan 2,4 gigawatt (GW) teljesítményt tudott volna biztosítani, ami több mint egymillió háztartás energiaigényét fedezte volna. Az Orsted kifejtette, hogy a projekt gazdaságilag már nem volt életképes, annak ellenére, hogy korábban 15 éves szerződést kötöttek az Egyesült Királyság kormányával, amely garantálta az áram értékesítését egy előre meghatározott áron. Az Egyesült Királyság tengeri szélenergia szektora az utóbbi években drámai költségnövekedéssel nézett szembe, amelyet a kormány is elismert.

A Energia Biztonsági és Nettó Nulla Minisztérium (DESNZ) szóvivője elmondta, hogy tisztában vannak a globálisan magas infláció és az ellátási láncok megszorításainak iparra gyakorolt hatásával Európa-szerte. Ez már a második eset, hogy egy nagyobb tengeri projekt fejlesztését állítják le; a svéd Vattenfall cég a Norfolk partjainál található 1,4 GW kapacitású szélfarm fejlesztését is leállította 2023 júliusában, szintén a növekvő költségek miatt. Ezt a projektet később a német RWE energiaipari vállalat vásárolta meg, amely elképzelései szerint folytatni fogja a fejlesztést.

A tengeri fejlesztők előtt álló kihívások komoly kérdéseket vetnek fel a brit kormány által 2030-ra kitűzött tiszta energia célkitűzéseinek életképességével kapcsolatban. A brit kormány célja, hogy 2030-ra a megújuló energiaforrások, mint például a szél, nap, nukleáris és biomassza, a teljes energiafogyasztás 95%-át biztosítsák. Jelenleg a teljes energiaellátás körülbelül 50%-át biztosítják ezek a források. Az Aurora Energy becslései szerint ahhoz, hogy a kormány elérje ezt a célt, meg kellene háromszorozni a tengeri szélenergia kapacitását, valamint meg kellene duplázni a szárazföldi szél és napenergia mennyiségét.

A cél eléréséhez emellett jelentős fejlesztések szükségesek az elektromos hálózaton, beleértve 620 mérföld új villamosenergia-vezeték kiépítését, valamint új alállomások és egyéb berendezések telepítését. Számos helyi közösség azonban ellenzi a nagyobb energiainfrastruktúrák telepítését a lakóhelyük közelében. Néhány iparági szakértő, valamint a Konzervatív és Reform Párt tagjai is úgy vélik, hogy a 2030-as cél elérhetetlen. Dieter Helm, az Oxfordi Egyetem gazdaságpolitikai professzora régóta érvel amellett, hogy az infrastruktúra kiépítése ilyen rövid idő alatt szinte lehetetlen feladat. Figyelmeztetett arra, hogy a rövid távú célok elmaradása maximalizálni fogja a költségeket.

Chris Stark, a kormány Tiszta Energia 2030 küldetésének vezetője elismerte, hogy a cél elérése „rettentően nehéz” lesz, de szerinte „Herculean erőfeszítéssel” lehetséges. Az energiaügyi miniszter, Ed Miliband, hangsúlyozta, hogy a terv ambiciózus és vitatott, de elengedhetetlen ahhoz, hogy csökkentsék a villanyszámlákat, kezeljék a klímaválságot és biztosítsák az energiaszuverenitást. A kormány bejelentette, hogy együtt kíván működni az Orsteddel a Hornsea 4 projekt újraindítása érdekében, és meggyőződésük, hogy a tiszta energia küldetés még mindig elérhető. A kormány szóvivője hangsúlyozta, hogy erős projektportfólióval rendelkeznek, amely biztosítja a tiszta energia 2030-as célkitűzésének megvalósítását, és hogy a külső nyomások és egyedi kereskedelmi döntések ellenére is képesek lesznek elérni a kitűzött célokat.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/ce848g8l8vro

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük