Gazdaság,  Hírek

Románia szavazása eltéríti az országot az európai áramlattól?

Romániában a közelmúltban zajlott elnökválasztás körüli események sokakat megleptek és aggasztottak. Az előző elnökválasztást tavaly év végén semmisítették meg, miután felmerültek az orosz beavatkozás gyanúi. Ez a lépés megakadályozta, hogy egy szélsőjobboldali összeesküvés-elmélet híve kerüljön a hatalom csúcsára, ami sok román számára megkönnyebbülést jelentett, míg mások dühösek voltak, mert úgy érezték, hogy a szavazataikat ellopták. Idén május 4-én azonban újra szavazásra került sor, és a szélsőjobboldali, euroszkeptikus politikai irányvonalat képviselő George Simion nagy arányban nyerte az első fordulót. A volt futballszurkolóból lett nacionalista politikus most Nicușor Dan, Bukarest liberális polgármesterével mérkőzik meg a második fordulóban. A választás tétje nemcsak az elnöki tisztség, hanem Románia jövője is, mivel a NATO és az Európai Unió tagjaként az ország éles irányváltást tehet az európai mainstreamtől.

A szavazás napján mindkét jelölt leadta voksát. Simion kijelentette, hogy olyan jövőre szavazott, amelyet „csak románok dönthetnek el, románokért és Romániáért”. Ezzel szemben Dan arról beszélt, hogy az európai partnerekkel való együttműködést támogatja, nem pedig Románia elszigetelését. A közvélemény-kutatások eredményei rendkívül szorosnak ígérkeznek. Teleorman megye, amely Románia egyik legszegényebb területe, hosszú évek óta szilárd szociáldemokrata bázisnak számít. Az első fordulóban azonban a választók 57%-a Simionra szavazott. A megye határát egy rozsdás fémív jelzi, amelyen kék betűkkel hirdetik a belépést. A falvak utcáit vadpoppies szegélyezik, a kampányplakátok helyett. A választásokra utaló jelek sehol sincsenek, de a közösségi média tele van politikai tartalmakkal. Az egyik legújabb, vírusként terjedő klip egy népi fantáziavilágot mutat be, hímzett felsőkkel, imákkal és medvékkel, és a „Romániát választom” szlogent viseli.

Felicia Alexandru, az Aperio Intelligence munkatársa úgy véli, hogy a szélsőjobboldali jelölt támogatottságának növekedése egy anti-rendszer, anti-mainstream szavazat volt. A politikai életben több mint három évtizede domináló pártok iránti frusztráció, a korrupció és a gyenge teljesítmény miatt sokan csalódottak. „Az emberek annyira elégedetlenek a magas szintű politikai eseményekkel, hogy ez egy ellenszavazat” – mondja Felicia. A protest szavazat nem csupán a legszegényebbekre vagy legfrusztráltabbakra korlátozódik.

A Comalat tejipari vállalat, amelyet Petre Filip alapított 25 évvel ezelőtt, ma már nem hasonlít a régi önmagára. Akkoriban minden reggel 5 órakor indult Daciájával, hogy tejet vásároljon a gazdaságokból. Este pedig ő maga szállította ki a három munkás által készített sajtot és joghurtot ügyfeleinek. Ma már 1,5 millió eurós uniós támogatás segítségével modernizálta és bővítette vállalkozását. „Ez valóban nagyon jó dolog volt számunkra” – mondja lelkesen, miközben a fényes fémgépek sorát mutatja be. Több mint 50 munkatársat foglalkoztat. „Tetszik George Simion” – mondja Mihaela, miközben nagy darab túrót présel. „Ő a románok oldalán áll. Az emberekért van, hogy munkahelyeket és jobb életet teremtsen” – válaszolja, amikor említem azokat a félelmeket, amelyek Brüsszelben Simion lehetséges EU-Románia kapcsolatokra gyakorolt hatásával kapcsolatban.

Simion sokat beszél „Románia újra naggyá tételéről”, ami párhuzamba állítható a MAGA politikai mozgalommal az Egyesült Államokban. A nacionalista érzésekkel együtt, amelyek a „Románia első” elvet hirdetik, többször is bírálta az ukrán háborúval kapcsolatban Oroszországot és elítélte Vlagyimir Putyint, ugyanakkor bejelentette, hogy leállítja a katonai támogatást Kijevnek. Simion nemcsak hogy kitiltották Ukrajnából és Moldovából, hanem azzal is megvádolták, hogy területi igényeket támasztott a szomszédos országok irányába.

A politikai légkör feszültsége a választás előtt érezhető, Roxana, egy munkaegységeket gyártó gyár vezetője is ezzel foglalkozik. A választás melletti aggodalmak tükrözik az ipari kapcsolatok iránti félelmet, hogy Románia egy „pro-ruski” elnököt választ. Miközben Roxana a liberális Nicușorra szavaz, aggasztja Simion viselkedése, amit „huligán” magatartásnak nevezett. A következő választások előtt sokan, mint Roxana és Andrea, a Dan kampányát támogató grassroots kezdeményezésekben vesznek részt, hogy megmutassák, miért lenne Románia érdeke, hogy Dan nyerjen.

A második forduló előtt a kérdés nem csupán az, hogy Simion nyer-e, hanem hogy mit jelentene ez Románia politikai tájáról. Felicia Alexandru szerint, ha Simion győz, az politikai káoszhoz vezetne, és a gazdasági stabilitás is kérdésessé válna. A választás kimenetele tehát nem csupán egy politikai versenyt jelent, hanem az ország jövőjéről szóló komoly dilemmát is.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cr7z2p743x4o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük