
Ki Robert Prevost, az új XIV. Leo pápa?
A Szent Péter-bazilika erkélyéről bejelentették Robert Francis Prevost nevét, aki mostantól Leo XIV néven tölti be a pápai tisztséget. A 69 éves Prevost a 267. pápa, és történelmi pillanat, hogy ő az első amerikai, aki a pápai trónra lépett. Ugyanakkor Latin-Amerikához is közel áll, hiszen több mint egy évtizedet töltött Peruban, ahol misszionáriusként dolgozott. Chicago városában született, spanyol és francia-olasz származású szülők gyermekeként. Papi hivatását 1982-ben kezdte, amikor pappá szentelték, majd három évvel később Peruba költözött. Ezt követően rendszeresen visszatért az Egyesült Államokba, hogy lelkészként szolgáljon városában.
Prevost, aki perui állampolgársággal is rendelkezik, az elhanyagolt közösségekkel való munkájáról vált ismertté, ahol hidakat épített a különböző társadalmi csoportok között. Tíz éven keresztül helyi plébánosként dolgozott, valamint tanított egy szemináriumban Trujillo városában, Északnyugat-P Peru-ban. Pápai beiktatásának első szavaiban kifejezte tiszteletét elődje, Ferenc pápa iránt, megjegyezve, hogy „a gyenge, de mindig bátor hangját” még mindig hallani lehet. „Egyesülve és kéz a kézben Istennel, haladjunk előre együtt” – mondta a lelkes tömegnek.
Prevost a Szent Ágoston Rendben is betöltött szerepet, 2014-ben Ferenc pápa Chiclayo püspökévé nevezte ki. Magas rangú posztja miatt, mint a latin-amerikai püspökök dicasteriumának prefektusa, jól ismert a bíborosok körében, hiszen ő felelős a püspökök kiválasztásáért és ellenőrzéséért. 2023 januárjában érsek lett, és néhány hónappal később Ferenc bíborossá nevezte ki. Az új pápa döntései iránti figyelem most arra irányul, hogy vajon folytatja-e elődje reformjait a katolikus egyházban. Prevost valószínűleg osztja Ferenc nézeteit a migránsok, a szegények és a környezetvédelem terén.
Egykori szobatársa, John Lydon atya a BBC-nek Prevostot „nyitott”, „szimpatikus” és „nagyon aggódó a szegényekért” jellemzi. Személyes hátteréről elmondta, hogy bevándorló családban nőtt fel, ahol „nagyon katolikus” légkör uralkodott. „Az Egyesült Államokban születtem… De a nagyszüleim mind bevándorlók voltak, franciák, spanyolok… A szüleim is nagyon aktívan részt vettek a plébánián” – mesélte egy olasz televíziónak a választás előtt.
A Vatikán Prevostot az amerikai kontinens második pápájaként említi, hiszen Ferenc pápa Argentínából származik. Az utóbbi hónapokban Prevost nyilvánosan megkérdőjelezte az Egyesült Államok alelnökének, JD Vance-nek a nézeteit. Nevében létrehozott közösségi média fiók egy olyan posztot osztott meg, amely bírálta a Trump-adminisztráció döntését, hogy egy amerikai állandó lakost deportáljanak El Salvadorba, továbbá megosztott egy kritikus véleménycikket Vance Fox News-nak adott interjújáról.
A sajtó érdeklődése középpontjában áll, hogy Leo XIV milyen lépéseket tesz a szexuális visszaélések botrányainak árnyékában, amelyek a katolikus egyházat sújtják. Noha egyházmegyéje határozottan tagadta, hogy bármilyen eltussolásban részt vett volna, Prevost számára ez a múlt elkerülhetetlen része marad. A Leo név választásával a pápa a dinamizmus és a társadalmi problémák iránti elkötelezettségét jelzi, hiszen az első Leo pápasága alatt Attila hun királyt sikerült megakadályoznia abban, hogy Rómát megtámadja.
A legutolsó Leo pápa, aki 1878-tól 1903-ig uralkodott, fontos munkát végzett a munkavállalói jogok terén, és Prevost névválasztása az ő szociális igazságossággal kapcsolatos örökségére utal. Az új pápa LGBT-ügyekkel kapcsolatos nézetei egyelőre nem tisztázottak, de egyes csoportok, köztük a konzervatív bíborosok testülete, úgy véli, hogy támogatása talán nem annyira erős, mint Ferenc pápáé. Leo XIV támogatja Ferenc döntését, amely lehetővé teszi a női papságot a püspöki dicasteriumban, hangsúlyozva, hogy a nők véleménye jelentős mértékben hozzájárul a legjobb jelöltek kereséséhez az egyház püspöki szolgálatában.
A választások után Prevostot a római katolikus egyházak vezetői üdvözölték, és sokan üdvözölték az első amerikai pápa megválasztását. A Szent Péter-bazilikában tartott szertartás során, amely imával kezdődött, a bíborosok csatlakoztak az új pápához. Ennek a hagyománynak megfelelően az újonnan megválasztott pápákat arra kérik, hogy változtassák meg nevüket, és így Prevost is megtette ezt a történelmi lépést.

