
Dél-afrikai bűnügyi statisztikák cáfolják a fehér népirtásról szóló állításokat
Dél-Afrika legfrissebb bűnügyi statisztikái megcáfolják azokat a kijelentéseket, miszerint népirtás zajlik a fehér emberek ellen – jelentette ki az ország rendészeti minisztere, Senzo Mchunu. Az ilyen állítások, amelyek már régóta elvetve lettek, az Egyesült Államok volt elnöke, Donald Trump által is felerősítést nyertek egy szerdai találkozón Cyril Ramaphosa dél-afrikai elnökkel. Trump azt állította, hogy Dél-Afrika fehér gazdái gyilkosságok és üldöztetés áldozatai, amivel komoly aggodalmakat váltott ki a nemzetközi közösségben.
Mchunu pénteken közölte, hogy 2024 januárja és márciusa között a farmokon elkövetett gyilkosságok közül öt fekete, míg egy fehér áldozatot regisztráltak. A fehér áldozat egy farmon élt, míg a fekete áldozatok között két farmtulajdonos, két alkalmazott és egy menedzser szerepelt. Az előző negyedévben, 2023 októbere és decembere között, összesen tizenkét farmgyilkosságot jegyeztek fel, ezek közül mindössze egy áldozat volt fehér, aki szintén farmtulajdonos volt. Mchunu elmondta, hogy ez az első alkalom, amikor a dél-afrikai bűnügyi statisztikákat faji alapon bontották le, és ezt a lépést a közelmúltban megfogalmazott népirtási vádak indokolták. „A farmgyilkosságok története az országban mindig is torzítva és egyensúlyozatlanul került jelentésre” – tette hozzá.
Februárban egy dél-afrikai bíró elutasította a népirtás fogalmát, mondván, hogy az „nyilvánvalóan képzelt” és „nem valós”. Az ügy egy gazdag örökös hagyatékával kapcsolatos volt, aki adományt juttatott egy fehér felsőbbrendűséget hirdető csoportnak. Az ilyen népirtási állítások évek óta terjednek Dél-Afrikában, és különösen figyelmet kaptak a jobboldali csoportok körében az Egyesült Államokban.
Ramaphosa a Fehér Házban tett látogatása során próbálta helyreállítani az országok közötti kapcsolatokat, miután Trump menedékjogot ajánlott fel közel 60 afrikánert – a 17. századi holland telepesek leszármazottait –, mondván, hogy ők az „igazságtalan faji diszkrimináció” áldozatai. A találkozó során Trump videókat és képeket mutatott be, amelyek állítása szerint alátámasztották a fehér népirtásról szóló állításait. A BBC azonban megállapította, hogy ezek a „bizonyítékok” számos hamis információt tartalmaztak.
Mchunu pénteken hangsúlyozta, hogy „tisztelettel viseltetünk az Egyesült Államok iránt, tiszteletben tartjuk az ottani embereket és Trump elnököt, de a népirtás történetét nem tiszteljük. Ez teljesen alaptalan és megalapozatlan.” Az ENSZ Emberi Jogi Irodájának szóvivője szintén elítélte Trump megjegyzéseit, mondván, hogy „ezek nagyon komoly kérdések. Az ember nem használhatja ezt a szót [népirtás] könnyedén, anélkül, hogy mély ismerete lenne annak jelentéséről. Dél-Afrika történetét figyelembe véve ez teljességgel helytelen.”
Dél-Afrika a világ legmagasabb gyilkossági rátáival rendelkezik, és Mchunu elismerte, hogy a bűnözés komoly problémát jelent. Ugyanakkor hozzátette, hogy a társadalom minden szegmense érintett. A miniszter azzal is visszautasította Trump azon állításait, miszerint a kormány kisajátítja a fehér gazdák földjeit. Az év elején Ramaphosa aláírt egy vitatott törvényt, amely lehetővé teszi a kormány számára, hogy bizonyos körülmények között kártalanítás nélkül kisajátítsa a magántulajdonban lévő földterületeket. A dél-afrikai kormány azonban állítja, hogy eddig nem történt földkisajátítás a törvény alapján.
Az Egyesült Államok és Dél-Afrika közötti kapcsolatok Trump hivatalba lépése óta megromlottak. Az afrikáner menedékjog mellett az amerikai vezető csökkentette a Dél-Afrikának nyújtott segélyeket, és kiutasította az ország nagykövetét. Dél-Afrika helyzete és a nemzetközi kapcsolatok alakulása továbbra is figyelmet érdemel, hiszen a jövőbeli események jelentős hatással lehetnek az ország politikai és gazdasági stabilitására.

