Az utolsó pillanatban leállt a Chagos-szigetek Mauritiusnak átadásáról szóló brit megállapodás
A brit kormányt ideiglenesen megtiltották a Chagos-szigetekkel kapcsolatos tárgyalások lezárásától, miután egy bírósági döntés értelmében a High Court bírája, Mr Justice Goose, „átmeneti védelmet” biztosított két chagosszi nőnek, akik ügyet indítottak a Külügyminisztérium ellen. A döntést követően Sir Keir Starmer miniszterelnök várhatóan részt vett volna egy virtuális aláírási ceremónián a mauritiusi kormány képviselőivel csütörtök reggel. A megállapodás értelmében az Egyesült Királyság átadta volna a Chagos-szigeteket Mauritiusnak, de lehetőséget biztosított volna az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok számára, hogy továbbra is használják a katonai bázist, amely az Indiai-óceánon található szigetcsoport középpontjában helyezkedik el, egy kezdeti időszakban 99 évig. A brit kormány még nem tette közzé a megállapodás keretében várhatóan kifizetendő összeget, de azt valószínűsíthetően milliárdos nagyságrendre becsülik.
A jogi eljárás 10:30 után néhány perccel kezdődött, amelyet Bernadette Dugasse és Bertrice Pompe, két chagosszi nő indított. Ők szeretnének visszatérni a szigetekre, ahol élhetnek, azonban a jelenlegi megállapodás és a javasolt új megállapodás értelmében is megakadályozzák őket abban, hogy visszatérjenek Diego Garcia szigetére, amely a legnagyobb a szigetek közül, és ahol az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok katonai bázisa található. Az ügyvédjük, Michael Polak korábban kijelentette, hogy a kormány szándéka, hogy elajándékozza a chagossziak hazáját anélkül, hogy formális konzultációt folytatott volna velük, nem más, mint a hatóságok korábban tanúsított borzalmas bánásmódjának folytatása. A chagossziak a szigetekhez fűződő legszorosabb kapcsolatuk ellenére is figyelmen kívül maradnak.
Csütörtökön a chagosszi közösség képviselői találkoztak David Lammy külügyi államtitkárral és Stephen Doughty miniszterrel, hogy megvitassák a terület szuverenitását. A találkozót követően Jemmy Simon, a Chagossian Voices csoport tagja, a BBC-nek elmondta, hogy „nincs benne semmi, ami jó lenne számunkra”. „Jelenleg borzalmasan dühös és elkeseredett vagyok,” mondta. A Chagos-szigeteket 1965-ben választották el Mauritius-tól, amikor Mauritius még brit gyarmat volt. Az Egyesült Királyság 3 millió fontért vásárolta meg a szigeteket, de Mauritius érvelése szerint illegálisan kényszerítették őket a szigetek átadására, hogy függetlenséget nyerjenek Nagy-Britanniától. Az 1960-as évek végén Nagy-Britannia meghívta az Egyesült Államokat, hogy építsen katonai bázist Diego Garcián, és ezzel több ezer embert kényszerítettek el otthonaikból. Az 1971-ben kiadott bevándorlási rendelet megakadályozta az ott élőket abban, hogy visszatérjenek.
A chagossziak, akik közül sokan Mauritiuson és a Seychelle-szigeteken élnek, de néhányan Crawleyben, Sussexben, is élnek, nem egységesek hazájuk jövőjével kapcsolatban. Néhányan elhatározták, hogy visszatérnek az elszigetelt szigetekre, míg mások inkább az Egyesült Királyságban betöltött jogi státuszukra és jogaikra összpontosítanak. Mylene Augustin, a chagosszi közösség tagja az Egyesült Királyságban elmondta, hogy reméli, hogy a megállapodás nem kerül aláírásra a jelenlegi formájában, mivel úgy érzi, hogy kizárták a szigetekkel kapcsolatos tárgyalásokból. „Mint Bernadette és Bertrice, az apám Diego Garcián született. Ez az örökségem,” mondta. „A bírósági döntés [átmeneti védelemről] jó. Szükségünk van a saját döntésünkre… Szükségünk van a jogainkra.”
Az utóbbi években az Egyesült Királyság egyre növekvő nemzetközi nyomás alatt áll, hogy adja vissza a szigeteket Mauritiusnak, mivel mind az Egyesült Nemzetek Legfelsőbb Bírósága, mind a közgyűlés a mauritiusi szuverenitási igények mellett állt ki. 2022 végén a korábbi konzervatív kormány megkezdte a terület fölötti tárgyalásokat, de nem született megállapodás, mielőtt elvesztették hatalmukat a 2024-es általános választások során. A Munkáspárt kormánya érvelése szerint a Chagos-szigetek megtartására vonatkozó kérdések kockázatot jelentenek az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság katonai bázisának jövőjére. John Healey védelmi miniszter múlt héten azt mondta, hogy a kormánynak cselekednie kell „a veszély kezelése érdekében”. Azonban a javaslatokat bírálták, mivel az ellenzéki politikusok aggodalmukat fejezték ki Mauritius viszonylag szoros kapcsolataival Kínával és a megállapodás költségeivel kapcsolatban. A bírósági beavatkozást követően Priti Patel, a konzervatívok árnyék külügyminisztere kijelentette: „A Munkáspárt Chagos-szigetekre vonatkozó megállapodása rossz a védelmi és biztonsági érdekeink szempontjából, rossz a brit adófizetőknek és rossz a brit chagossziaknak.” Farage, a Reform UK vezetője is kifejezte véleményét, hangsúlyozva, hogy a kormány továbbra is megkísérli megváltoztatni a bíróság döntését, és kérdéseket tett fel Starmer motivációival kapcsolatban.
