Gazdaság,  Hírek

Az Egyesült Államok elveszítette tökéletes hitelminősítését a növekvő adósság miatt

Az Egyesült Államok elvesztette utolsó tökéletes hitelminősítését, miután a Moody’s, a közelmúltban jelentős aggodalmát fejezte ki a kormány adósságainak visszafizetésével kapcsolatban. A Moody’s a hitelminősítést ‘AAA’-ról ‘Aa1’-re csökkentette, és megjegyezte, hogy az egymást követő amerikai kormányok képtelenek voltak megfordítani a folyamatosan növekvő hiányokat és kamatköltségeket. A három A-ból álló hitelminősítés a legmagasabb lehetséges megbízhatóságot jelzi egy ország számára, és azt mutatja, hogy az ország pénzügyileg nagyon jó állapotban van, erős képességgel rendelkezik adósságainak visszafizetésére.

A Moody’s már 2023-ban figyelmeztetett arra, hogy az Egyesült Államok AAA hitelminősítése kockázatnak van kitéve. A Fitch Ratings 2023-ban már csökkentette az Egyesült Államok hitelminősítését, míg az S&P Global Ratings erre 2011-ben került sor. A Moody’s az Egyesült Államok számára 1917 óta tartotta fenn a tökéletes hitelminősítést, így a mostani leértékelés jelentős változást jelent a pénzügyi tájképen.

A leminősítés tükrözi a kormányzati adósság és az adósságkifizetések arányának több mint egy évtizede tartó növekedését, amely lényegesen magasabb szintet ért el, mint a hasonlóan minősített szuverén államok esetében – áll a Moody’s közleményében. A Fehér Ház reagálásában hangsúlyozta, hogy „a Biden-adminisztráció zűrzavarának helyreállítására összpontosít”, miközben kritikát fogalmazott meg a Moody’s-szal szemben. Kush Desai, a Fehér Ház szóvivője kijelentette: „Ha a Moody’s-nak lenne bármiféle hitelessége, nem maradtak volna csendben az elmúlt négy év fiskális katasztrófája alatt.”

A hitelminősítés csökkentése azt jelenti, hogy az országok nagyobb valószínűséggel nem tudják visszafizetni szuverén adósságukat, és általában magasabb költségekkel szembesülnek a kölcsönzések során. A Moody’s azonban hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok „kivételes hitelerejét megőrzi, mint például a mérete, a rugalmassága és dinamizmusa, valamint az amerikai dollár folytatódó szerepe mint globális tartalékvaluta”. A cég előrejelzése szerint a szövetségi adósság 2035-re várhatóan a bruttó hazai termék (GDP) körülbelül 134%-ára nő, szemben a tavalyi 98%-kal. A GDP a cégek, kormányok és magánszemélyek gazdasági tevékenységének összesített mérőszáma egy országban.

A Moody’s leminősítése éppen azon a napon történt, amikor Donald Trump javasolt költségvetési törvénye visszaesést szenvedett el a Kongresszusban. Trump úgynevezett „nagy, gyönyörű törvénye” nem ment át a Képviselőház költségvetési bizottságán, ahol néhány republikánus képviselő ellene szavazott. Az adatok szerint az Egyesült Államok gazdasága az év első három hónapjában zsugorodott, mivel a kormányzati kiadások csökkentek, míg az importok megnövekedtek, mivel a cégek a tarifák előtti áruk behozatalára siettek. A gazdaság évi 0,3%-os ütemben zsugorodott, ami éles visszaesést jelentett a megelőző negyedév 2,4%-os növekedése után – tájékoztatta a kereskedelmi minisztérium a közvéleményt.

A gazdasági helyzet és a hitelminősítés csökkentése komoly aggályokra ad okot, és a jövőbeni költségvetési politikákra is hatással lehet. Az Egyesült Államok gazdasági stabilitása, amely évtizedek óta a világ egyik legmegbízhatóbb rendszere, most új kihívásokkal néz szembe, amelyek hatással lehetnek a globális pénzügyi piacokra is. A következő hónapokban érdemes lesz figyelemmel kísérni, hogy a kormány milyen lépéseket tesz a pénzügyi helyzet javítása érdekében, és hogyan reagálnak a piaci szereplők a friss hírekre és elemzésekre.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c4ge0xk4ld1o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük