
Románia szavazása eltéríti az országot az európai irányvonaltól?
Románia elnökválasztása tavaly év végén érvénytelenítve lett, miután orosz beavatkozásra vonatkozó vádakat fogalmaztak meg, ezáltal egy szélsőjobboldali összeesküvés-elmélet hívő nem tudta megszerezni a legmagasabb állami tisztséget. A románok egy része mély megkönnyebbülését fejezte ki, míg mások dühösek voltak, hogy szavazataikat ellopták. Most, hat hónappal később, Románia ismét a választások előtt áll, ahol egy újabb keményvonalas euroszkeptikus politikai figura, George Simion van versenyben az elnöki posztért. Simion, aki a választások első fordulójában május 4-én jelentős előnnyel nyert, most a liberális Bukarest polgármesterével, Nicusor Dan-nal mérkőzik meg. Ez a választás olyan irányváltást hozhat Romániában, amely a NATO és az Európai Unió (EU) tagjaként éles eltávolodást jelenthet az európai mainstreamtől.
A választások vasárnapján mindkét jelölt szavazott, Simion kijelentette, hogy a jövőre szavazott, amelyet „csak románok dönthetnek el, románokért és Romániáért”. Ezzel szemben Dan azt mondta, hogy ő a „mi európai partnereinkkel való együttműködésre” szavazott, nem pedig Románia elszigetelésére. A közvélemény-kutatások rendkívül szoros versenyt jósolnak. Teleorman megye, amely Románia egyik legszegényebb területe, évek óta szilárd szociáldemokrata bázisnak számít. Azonban a hónap elején itt a választók 57%-a Simionra szavazott az első fordulóban. Bukaresttől néhány órás autóútra, a régió határát kék betűkkel hirdeti egy rozsdás fémív, amely a főúton található. Az utcákat vad pipacsok szegélyezik, nem kampányplakátokkal. A választásoknak nincs nyilvánvaló jele, de az emberek telefonjain a közösségi média hírek tele vannak politikai tartalmakkal. Az utolsó, viralizáló klip egy népi fantáziavilágot mutat be, hímzett blúzokkal, imákkal és medvékkel, a „Romániát választom” szlogennel.
Felicia Alexandru, az Aperio Intelligence munkatársa szerint „ez egy anti-rendszer, anti-mainstream szavazás volt”, amely a szélsőjobboldali jelölt iránti támogatás növekedését mutatja az első fordulóban. Három évtized után, amikor ugyanazok a pártok dominálták a politikát, a korrupcióval és a gyenge teljesítménnyel szembeni frusztráció felhalmozódott. „Az emberek annyira elégedetlenek azzal, ami a magas szintű politikában történt, hogy ez egy szavazás ellene” – mondja Felicia. A protest szavazás nem csupán a legszegényebb vagy legelégedetlenebb rétegekre korlátozódik. Petre Filip, a Comalat tejipari cég tulajdonosa, aki 25 éve indította el vállalkozását, elmondja, hogy a vállalkozása ma már teljesen megváltozott. Az EU-tól kapott 1,5 millió eurós támogatás lehetővé tette számára, hogy modernizálja és bővítse a cégét, amelyet soha nem kell visszafizetnie. „Ez igazán jó dolog volt számunkra” – mondja lelkesen, miközben a csillogó fém gépeket mutatja be a gyártósoron. Több mint 50 munkatársat alkalmaz. „Tetszik George Simion” – mondja egyik munkatársa, Mihaela, miközben sajtot készít. „Ő a románok oldalán áll. Az emberekért van, hogy munkahelyeket teremtsen és jobb életet biztosítson” – válaszolja.
Simion gyakran beszél arról, hogy „újra naggyá kell tenni Romániát”, ami az Egyesült Államok MAGA politikusainak retorikáját idézi. Ugyanakkor ő is az izolacionista megközelítést képviseli: Románia mindenek felett. Ha nyomás alá kerül, akkor orosz elnököt, Vlagyimir Putyint háborús bűnösnek nevezte az Ukrajna elleni inváziója miatt. Ugyanakkor, hasonlóan Donald Trumphoz, ő is megígérte, hogy leállítja a katonai segélyt Kijevnek, és a jövőbeni ukrán gabonaexport Románián keresztül kérdéses maradt. Simiont kitiltották Ukrajnából és Moldovából, mert területi követeléseket fogalmazott meg e két ország irányába. Legutóbbi megnyilvánulásaiban szembenállója, Dan „autista, szegény fickó” volt, míg Emmanuel Macron francia elnököt „diktátori hajlamú” politikusként jellemezte.
Filip véleménye szerint Simion „túl impulzív” ahhoz, hogy elnök legyen, és az érzelmei vezetik, nem az esze. Azonban ő is annyira kiábrándult, hogy fontolgatja, hogy egyáltalán nem szavaz. Roșiori de Vede városában is beszélgetnek a választásokról, és aggodalmuknak adnak hangot. Roxana, aki munkaruha gyártó üzemet vezet, aggódik amiatt, hogy a románok „pro-ruszként” választanak. „Azt akarják tudni, hogy a megrendeléseik biztonságban vannak!” – mondja nevetve. Roxana maga Danra szavaz, mert tetszik neki, ahogyan irányította Bukarestet. Ugyanakkor mélyen zavarja Simion „huligán” viselkedése, és szégyelli, hogy ilyen képet mutat Romániáról Európában. „Egy olyan emberhez képest, aki megnyerte a Nemzetközi Matematikai Olimpiát, Simion viselkedése szégyenletes” – mondja Roxana, utalva Dan tudományos teljesítményére.
A második fordulós szavazás előtt Roxana és barátnője, Andrea, egy helyi kezdeményezésben dolgoznak, hogy meggyőzzék a választókat Dan támogatásáról. „Próbáltam elmondani, hogy Simion tervei nem kivitelezhetők, de nem hiszem, hogy nagyon sikerült” – ismeri el Andrea, miközben aggasztja a helyzet. „Látom, mit mondanak az emberek online, és tényleg hisznek Simionban, és azt gondolják, hogy mindent meg fog változtatni.” Dan, aki határozottan pro-EU és pro-NATO politikát képvisel, és akinek kampány szlogenje az „őszinteség”, azt ígéri: „Nem ígérek csodákat, de ígérem, harcolni fogok.” Ha a harc nem sikerül, és Simion nyer, ő nem lesz az egyetlen szélsőjobboldali jelölt a román politikai színtéren. Támogatásának nagy része azokból származik, akik eredetileg Calin Georgescura szavaztak, akit a múlt év novemberében választottak meg, mielőtt a választásokat nemzeti biztonsági okokból érvénytelenítették. Az a kérdés, hogy Simion a háttérben marad-e, vagy teljesen megváltoztatja a perspektívát. A politikai káosz elkerülhetetlennek tűnik, ha Simion nyer, és sokan aggódnak a gazdasági következmények miatt.

