
A bank csökkenti a kamatokat és újabb mérsékléseket ígér
Az Egyesült Királyságban a jegybank, a Bank of England, csökkentette az alapkamatot 4,5%-ról 4,25%-ra, ami már a negyedik kamatcsökkentés az elmúlt évben. Andrew Bailey, a Bank kormányzója, bár nem adott konkrét előrejelzést a jövőbeli kamatcsökkentésekről, kifejtette, hogy véleménye szerint a kamatok fokozatosan és óvatosan lefelé fognak haladni. A csütörtöki döntés hátterében az áll, hogy a bank mérlegelte a globális kereskedelmi háború hatásait, amelyek kedvezőtlenül érinthetik az Egyesült Királyság gazdasági növekedését.
Bailey üdvözölte az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok közötti megállapodást a vámokról, amely szerinte jelzésértékű lehet, és reméli, hogy ez számos további megállapodás alapját képezheti. A kormányzó arra is utalt, hogy a brit kereskedelmi megállapodások, például az Egyesült Államokkal és Indiával, hozzájárulhatnak a világ kereskedelmi rendszerének újjáépítéséhez. A legfrissebb információk szerint a csütörtöki bejelentés keretében az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok megállapodtak bizonyos termékek vámmentességéről, ezzel is ösztönözve a kereskedelmet.
A Bank of England közleménye kiemelte, hogy a kereskedelmi háború hatásai ugyan csökkenthetik a gazdasági növekedést, de hosszú távon alacsonyabb inflációt is eredményezhetnek az Egyesült Királyságban, mivel olyan országok, mint Kína, olcsó termékeket kereshetnek más piacok számára. Bailey hangsúlyozta, hogy a kamatok csökkentése valószínűleg fokozatos és óvatos lesz, és hogy a kamatcsökkentések hatással lesznek a lakosság pénzügyi helyzetére. Az ülés jegyzőkönyve szerint a kamatmeghatározó bizottság tagjai között megoszlottak a vélemények; a kilenc tag közül öten támogatták a 4,25%-ra való csökkentést, míg ketten a 4%-ra való nagyobb csökkentést javasolták.
A Bank alapkamatának szintje közvetlen hatással van a bankok és hitelezők által megállapított kamatokra. Az utóbbi évek magasabb kamatszintje miatt az emberek többet fizettek a hitelekért, például jelzáloghitelekért és hitelkártyákért. Azonban a megtakarítók is kedvezőbb hozamokat kaptak. Jelenleg a 600 ezer lakástulajdonos, aki a Bank kamatát követő hitelt vett fel, érzékelheti a kamatcsökkentést a havi törlesztőrészletekben. Az Egyesült Királyság pénzügyi szolgáltatásokat nyújtó cége, a Moneyfacts adatai szerint a két éves rögzített kamatozású jelzáloghitel átlagos kamata 5,14%, míg az ötéves hitel 5,08% körüli.
A lakástulajdonosok, akik nyomkövető jelzáloggal rendelkeznek, körülbelül 29 fonttal csökkenthetik havi törlesztőrészleteiket az új kamatcsökkentés miatt. Egy Vanda nevű lakástulajdonos, aki szintén nyomkövető hitelt vesz igénybe, elmondta, hogy „nagyon jó kamatot” kapott, de korábban „rosszul járt”, amikor a kamatok emelkedtek. A kamatcsökkentés számára hasznos lenne, mivel nemrégiben munkanélkülivé vált.
A Bank célja, hogy fenntartja az inflációt 2%-on, vagy ahhoz közel. Az utolsó inflációs adatok szerint márciusban a brit árak 2,6%-kal emelkedtek. Azonban várható, hogy az infláció emelkedni fog, mivel az áprilisi háztartási számlák, például az energia- és vízdíjak, megemelkedtek. A Bank előrejelzése szerint az infláció „ideiglenesen” 3,5%-ra nőhet az idén a számlák emelkedése miatt, mielőtt a várhatóan csökkenő olaj- és gázárak hatására visszaesne.
A magas kamatok emelésének elmélete az, hogy a drágább hitelek miatt az emberek csökkentik a kiadásaikat, ami a kereslet csökkenését és az árak mérséklődését eredményezi. Ez azonban egyensúlyozó aktus, mert a magas kamatok árthatnak a gazdaságnak, mivel a vállalatok elhalaszthatják a beruházásokat. A Bank várakozásai szerint az Egyesült Királyság gazdasági növekedése az idei év első három hónapjában erősebb lesz, mint azt eredetileg előrejelezték, mivel az amerikai cégek árukészleteket halmoznak fel a Trump által bevezetett vámok előtt. Az hivatalos adatok a jövő héten várhatóak, és egy növekedés jól jönne a kormánynak, amely a gazdaság növelését tűzte ki fő célul.
A kormány legutóbbi költségvetési döntése, amely a munkáltatók számára emelte a társadalombiztosítási járulékot, már érvénybe lépett, de a Bank szerint a adóemelés hatása eddig „meglehetősen kicsi” volt, bár megjegyzi, hogy a vállalati bizalom az utóbbi hónapokban csökkent. Sokan várakozó álláspontot képviselnek, hogy a brit gazdaság fellendül-e, mielőtt újabb munkavállalásokat és beruházásokat eszközölnek. A pénzügyminiszter, Rachel Reeves, a legutóbbi kamatcsökkentést „üdvözlendő hírnek” nevezte, de hozzátette, hogy „még sok tennivaló van, és tudom, hogy a családok még mindig a megélhetési költségek nyomásával küzdenek”. Bailey hangsúlyozta, hogy az Egyesült Királyságnak még „sok tennivalója van” a növekedés terén, mivel az utóbbi 15 évben a növekedési ütem folyamatosan alacsonyabb volt, mint a pénzügyi válság előtt.

