Hírek,  Mindennapok

A pápa gyors megválasztása és a katolikus egyház prioritásai

A konklávé gyors lezárása arra utal, hogy a szavazó bíborosok közül sokan már az elején úgy érezték, Robert Prevost az, aki a legjobban felkészült arra, hogy szembenézzen a pápaság kihívásaival. Az egyházi választások előkészítése során, a bíborosok formális megbeszéléseinek és informális vacsoráinak keretein belül, világossá vált, hogy két szó folyamatosan felmerült: „folytatás” és „egység”. Sok bíboros elismerte, hogy Ferenc pápa olyan rendkívüli munkát kezdett el, amely a társadalom peremén élők, a katolikus világ határain kívül állók elérésére összpontosít. A pápa igyekezett hangot adni a néma többségnek, és figyelmet szentelni a szegényeknek, valamint azoknak, akiknek sorsa nem a saját kezükben van.

Ugyanakkor érezhető volt, hogy a katolikus egyházon belül meglévő (sokszor nagyon nyilvános) különbségeket, amelyek a hagyományőrző és progresszív gondolkodásmódok között húzódnak, meg kell oldani. Ebben a kontextusban került szóba Prevost neve, mint komoly esélyes. Ő az, aki a háttérben támogatta Ferenc pápát, de aki mégis egyes frakciók számára elfogadható volt. A szavazásra jogosult bíborosok feladata az volt, hogy ne csak az intézmény és a katolikus hívők szükségleteit vegyék figyelembe, hanem az emberiség igényeit is, különösen egy nehéz időszakban, amikor a háború és a megosztottság dominál.

Robert Prevost, aki amerikai-perui kettős állampolgár, olyan személynek számított, aki pápaként képes lenne összekapcsolni a különböző világokat. Ferenc pápát néha kritizálták, amiért nem tudott több szövetségest nyerni az Egyesült Államokban a nagy kérdésekben, mint a migráció, a klímaváltozás és az egyenlőtlenség. A kritikusok szerint a pápa nem értette meg, hogyan lehetne hatékonyan kommunikálni érveit az amerikai közönséggel. Azok számára, akik számára az új pápa kiválasztásának elsődleges követelménye a „folytatás” és „egység” volt, Leo XIV beszéde Szent Péter erkélyén erőteljes jeleket adott arról, hogy miért őt választották a bíborosok.

Beszédében „hidak építéséről” és a globális közösség egységéről szólt, amely visszhangozta Ferenc pápa üzeneteit, és a teljesség igényével beszélt az egységről. Az új pápa múltját a kezdeti napokban alaposan meg fogják vizsgálni. Politikai nézeteit, az abuse-ügyekkel kapcsolatos múltját, valamint a társadalmi kérdésekről tett megnyilatkozásait részletesen elemezni fogják. Mivel sok információ már nyilvános, feltételezhető, hogy a bíboros választók úgy érezték, hogy Prevost múltjában nincs olyan súlyos ügy, amely károsíthatná a katolikus egyház vezetésére való képességét, és hogy ő lehet a globális morális hang, akit keresnek.

Az előttük álló hatalmas kihívásokkal együtt, a konklávé csupán négy szavazás után zárult le, így Prevost erős mandátummal kezdheti meg pápai szolgálatát. Észak-Írország katolikus közössége is reagált az új pápa bejelentésére. Brian McGinley atya úgy véli, hogy Leo XIV pápaként igazságot fog mondani a hatalomnak. A Chicago-ban született Robert Prevost 69 évesen az első észak-amerikai pápa, ami történelmi jelentőségű esemény. A hír még inkább fokozza az egyházon belüli várakozásokat, hogy Prevost folytatja-e elődje reformjait, és sikerül-e egyesítenie a különböző nézőpontokat a katolikus közösségen belül. Az elkövetkező időszakban a világ figyelme az új pápára irányul, és mindenki kíváncsian várja, hogy hogyan fogja irányítani az egyházat a jövőben.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c4g2epnpr3ko

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük