Gazdaság,  Hírek

Ukrán letartóztatások: két férfi a gyanúsított magyar kémügyben

Ukrajna bejelentette, hogy felfedezett egy magyar állam által működtetett kémhálózatot, amelynek célja az ország védelmi rendszerének információinak beszerzése volt a közös határ közelében. Az ukrán titkosszolgálat, a SBU, letartóztatott két állítólagos magyar kémét, akiket azzal vádoltak, hogy információkat gyűjtöttek Ukrajna védelméről. Az SBU közleményében hangsúlyozta, hogy „Ukrajna történetében először lepleztek le egy magyar katonai hírszerző hálózatot, amely kémkedési tevékenységet folytatott államunk kárára”.

Péter Szijjártó, Magyarország külügyminisztere óvatosan kezelte a vádakat, és propaganda gyanúját vetette fel, amíg nem érkeznek további részletek vagy hivatalos információk. A magyar ATV televízió csatornán elmondta, hogy „Ukrajnában gyakran alkalmaznak anti-magyar propagandát, amely sokszor valótlan tényeken alapul”. A miniszter nem tagadta közvetlenül a vádakat, de később, pénteken, közölte, hogy két ukrán diplomatát kiutasítottak Budapestről.

Magyarország az Európai Unió és a NATO tagja, amelyek Ukrajna szoros szövetségesei, de Viktor Orbán, a magyar miniszterelnök többször is Oroszország mellett foglalt állást az ukrán háború során. Az állítólagos kémhálózat célja a nyugati Kárpátalján található légvédelmi rendszerek helyének és számának, valamint a rendvédelmi tisztviselők és járműveik nyomon követése volt. Kárpátalja Ukrajna nyugati régiója, amely 137 kilométeres határt oszt meg Magyarországgal. Az SBU szerint a kémek a helyi lakosság közérzetéről is információt gyűjtöttek, hogy előre jelezzék, hogyan reagálnának a helyiek egy esetleges magyar incursionra.

Az SBU nem utalt arra, hogy az állítólagos kémkedési tevékenységek Oroszország javára történtek volna. A letartóztatott férfi és nő, akiket „árulóknak” neveztek, korábbi ukrán katonák voltak, és állítólag egy magyar hírszerző tiszt felügyelete alatt álltak. Az SBU tájékoztatása szerint a férfi átjutott a határon Magyarországra, hogy beszámoljon a felügyelőjének, és ezért pénzt és kommunikációs eszközöket kapott. A részletek szerint a kémeket otthonaikban vették őrizetbe, és mobiltelefonokat, valamint egyéb bizonyítékokat foglaltak le, amelyek arra utaltak, hogy kémkedtek. Az őrizetbe vett személyeket hazaárulással vádolják, ami akár életfogytiglani börtönbüntetést is vonhat maga után.

A Magyarország és Ukrajna közötti kapcsolatok az Oroszország által 2022 februárjában indított háború óta feszültek. Orbán többször is megpróbálta megakadályozni az EU Ukrajnának szánt segélycsomagjait, ellenállt az orosz olaj- és gázszankcióknak, és ellenezte Ukrajna EU-tagságát. Magyarország 1999 óta a NATO tagja, de Orbán autoriter vezetővé válása óta a politikája gyakran ütközött a nyugati álláspontokkal. Orbán kormánya az egyedülállóan Oroszországgal szoros kapcsolatokat fenntartó európai vezetők közé tartozik a háború után.

Ez a két letartóztatás és az állítólagos kémhálózat önállóan viszonylag kisebb eseménynek számít. Ukrajna Magyarországgal közös határa távol esik a harci vonalaktól, és ennek nincs közvetlen hatása a délkeleti és északkeleti térségekben zajló harcokra, ahol Oroszország körülbelül 20%-ot ellenőriz Ukrajna területéből. Azonban Oroszország, amely folyamatosan rakétákkal és drónokkal támadja Ukrajna különböző részeit, érdeklődhet a katonai eszközök helyzete iránt.

Sir Ben Wallace, az Egyesült Királyság korábbi védelmi minisztere a BBC Radio 4 Today műsorában megjegyezte, hogy nem ez az első alkalom, amikor Ukrajna Magyarországot szubverzív tevékenységgel vádolja, de az állítólagos célpontok katonai jellege miatt ez most sokkal súlyosabb. Wallace felvetette a kérdést, hogy ki lenne az a végső címzett, aki az Ukrajna határain belül gyűjtött információkat megkapná. „Amit Putyin a legjobban fél, az a NATO értékei” – mondta. Az SBU bejelentése egybeesik azzal, hogy Robert Fico, Szlovákia miniszterelnöke Moszkvában van, ahol részt vesz Putyin katonai parádéján, amely a II. világháborúban a náci Németország felett aratott győzelemre emlékezik. Ahogy a többi NATO-tagország is próbálja fenntartani az egységet Oroszország folytatódó inváziójával szemben, ez a legújabb hír nem lesz üdvözlendő. A legutóbbi hivatalos népszámlálás szerint körülbelül 150 000 magyar él Ukrajna Kárpátalja régiójában, és az országok közötti feszültségek már korábban is megjelentek a közösség nyelvhasználati jogai, valamint Orbán azon törekvése miatt, hogy népszerűsítse a magyar identitást a térségben.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cy8dx16q3nzo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük