
Két ember letartóztatása magyar kémkedéssel kapcsolatos ügyben Ukrajnában
Ukrán hatóságok bejelentették, hogy felfedeztek egy kémhálózatot, amelyet a magyar állam működtetett, és amelynek célja az ukrán védelmi erők információinak beszerzése a két ország közötti határ mentén. Az Ukrajna Biztonsági Szolgálata (SBU) közleménye szerint két állítólagos magyar kém letartóztatásáról számoltak be, akiket azzal vádolnak, hogy titkos információkat gyűjtöttek. Az SBU nyilatkozata szerint ez volt az első alkalom Ukrajna történetében, hogy felfedeztek egy magyar katonai hírszerzői hálózatot, amely kémkedési tevékenységet folytatott az ukrán állam kárára.
Péter Szijjártó, Magyarország külügyminisztere óvatosan kezelte a vádakat, és propaganda jellegűnek nevezte azokat, amíg nem érkeznek hivatalos részletek vagy információk. A magyar ATV televíziós csatornán nyilatkozva azt mondta, hogy Ukrajnában gyakran alkalmaznak „magyarellenes propagandát”, amely sokszor valóságtartalom nélküli. Habár Szijjártó nem tagadta meg közvetlenül a vádakat, később bejelentette, hogy két ukrán diplomatát kiutasítottak Budapestről. Magyarország az Európai Unió és a NATO tagja, mindkettő Ukrajna szoros szövetségese, de Viktor Orbán elnök többször is Oroszország oldalára állt az ukrán háború kezdete óta.
Az állítólagos kémhálózatot a magyar katonai hírszerzés alakította ki, hogy adatokat gyűjtsön a légvédelmi rendszerek helyéről és számáról, valamint a jogvédelmi tisztviselőkről és járműveikről a nyugati Kárpátalján. Ez a terület 137 kilométeres határon osztozik Magyarországgal, így a kémkedési tevékenység közvetlenül érinti a két ország kapcsolatát. Az SBU szerint a kémek emellett információkat gyűjtöttek a helyi lakosság hangulatáról is, hogy előre jelezhessék az emberek reakcióját egy esetleges magyar katonai behatolás esetén.
A letartóztatott férfi és nő egyaránt korábbi ukrán katona, akiket állítólag egy magyar hírszerző tiszt irányított. Az SBU nyilatkozata szerint a férfi átlépte a határt Magyarországra, hogy jelentést tegyen irányítójának, és pénzt, valamint kommunikációs eszközöket kapott cserébe. Az SBU nem részletezte, hogyan derült fény a hálózat létezésére, de a letartóztatottakat otthonaikban vették őrizetbe, ahol telefonokat és egyéb bizonyítékokat is lefoglaltak, amelyek a kémkedésre utaltak. A gyanúsítottakat árulással vádolják, ami akár életfogytiglani börtönbüntetést is vonhat maga után.
A Magyarország és Ukrajna közötti kapcsolatok az orosz háború kezdete óta feszültek. Orbán Viktor próbálta blokkolni az EU-s segélycsomagokat Ukrajna számára, ellenezte az orosz olajra és gázra vonatkozó szankciókat, és kifejezte ellenállását Ukrajna EU-tagságával kapcsolatban. Magyarország 1999 óta a NATO tagja, de Orbán hatalomra kerülése óta sok intézkedése ütközik a nyugati álláspontokkal. Orbán kormánya a háború után is megőrizte szoros kapcsolatait Oroszországgal, ami aggasztó a NATO többi tagja számára.
Az ukrán hatóságok szerint a letartóztatások és az állítólagos kémhálózat léte nem számít jelentős eseménynek, mivel a magyar-ukrán határ messze van a harcok frontvonalaitól. Azonban ahogyan a háború folytatódik, és Oroszország rakétákkal és drónokkal támadja Ukrajna különböző részeit, az információk gyűjtése a katonai eszközökről kiemelkedően fontos lehet. Sir Ben Wallace, az Egyesült Királyság volt védelmi minisztere is hangsúlyozta, hogy nem ez az első alkalom, amikor Ukrajna Magyarországot kémkedéssel vádolja, azonban a mostani célpontok érzékeny jellege miatt a helyzet sokkal komolyabb.
A hírek érkezése egybeesik Robert Fico, Szlovákia miniszterelnökének moszkvai látogatásával, ahol részt vesz Putyin diadalmenetén, amely a második világháborúban a náci Németország legyőzésének emlékére rendeznek. Ahogy a NATO többi országa igyekszik megőrizni az egységet az orosz invázióval szemben, ez a legújabb fejlemény nem fogja megkönnyíteni a helyzetet. Az ukrán Kárpátalján körülbelül 150 ezer magyar él, és az elmúlt években már több alkalommal is konfliktusok alakultak ki a magyar közösség jogai körül, valamint Orbán identitáspromóciós törekvéseivel kapcsolatban.

