Egészség,  Hírek

Hormonnal kezelt marhahús nem kerül be az Egyesült Királyságba az amerikai megállapodás után

A brit kormány határozottan kijelentette, hogy az amerikai hormonkezelt hús nem fog megjelenni az Egyesült Királyság piacán, miután a héten megállapodás született a húskereskedelem terén, amely mindkét irányban elősegíti a marhahús kereskedelmét. Sok farmer és fogyasztó azonban aggodalmát fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy a megállapodás lehetőséget adhat a hormonokkal kezelt marhahús importjára, amelyet az Egyesült Államokban használnak a szarvasmarhák növekedésének fokozására. A kormány viszont hangsúlyozta, hogy a tanúsítási eljárások és a határellenőrzések biztosítják, hogy a hormonokkal nevelt marhahús ne kerüljön az Egyesült Királyság területére.

A Nemzeti Gazdák Szövetsége arra kérte a kormányt, hogy nyújtson részletesebb információkat arról, hogyan működnek ezek az ellenőrzések, hogy a biztonsági normák fennmaradhassanak. Darren Jones, a kincstár főtitkára elmondta: „Az élelmiszerbiztonsági szabályok nem változtak meg, és nem fognak megváltozni a megállapodás következtében.” Hozzátette, hogy a határellenőrzésekért felelős ügynökségek képesek lesznek tesztelni a húst hormonmaradványok után, és „következményekkel” jár, ha valaki megszegi a törvényt.

Ian McCubbine, egy surrey-i marhafarm tulajdonosa, aggodalmát fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy egyre több amerikai marhahús kerülhet az Egyesült Királyságba. „Honnan tudjuk, mit tesznek a húsba?” – mondta a BBC Today programjában. „Ötven évet töltöttünk el egy olyan ipar kiépítésével, amely erős környezeti nyereséggel és állatjóléttel bír. Az aggodalom az, hogy az amerikai [marhahús-import] alacsonyabb minőségű lehet.” Az Egyesült Királyság 1989 óta nem engedélyezte a hormonkezelt marhahús forgalmazását, miután az Európai Unió biztonságtalannak nyilvánította ezt a gyakorlatot. Az amerikai gazdák azonban sok esetben standard eljárásként alkalmazzák a növekedési hormonokat a marhahús előállításában. A hormonok alkalmazása lehetővé teszi, hogy a tehenek izomtömeget gyarapítsanak, ami olcsóbbá teszi a húst.

Az Egyesült Államok és más, hasonló módszereket alkalmazó országok, például Ausztrália azt állítják, hogy a hormonkezelt marhahús nem jelent egészségügyi kockázatot. Ennek ellenére sok fogyasztó óvatosan viszonyul ehhez, és többen online is megosztották, hogy a jövőben inkább az Egyesült Királyságban előállított húst keresik. A megállapodás részeként az Egyesült Királyság legfeljebb 13 000 tonna marhahús importját engedélyezte az Egyesült Államokból vámmentesen. Ez annyit jelent, mint egy közepes méretű steak évente felnőttenként. Jelenleg az Egyesült Államok körülbelül 1 000 tonna húst exportál az Egyesült Királyságba 20%-os vám mellett – nyilatkozta az Egyesült Királyság Környezetvédelmi és Vidékfejlesztési Minisztériuma (Defra).

Cserébe az Egyesült Királyság több marhahúst exportálhat az Egyesült Államokba, szintén legfeljebb 13 000 tonnát, alacsonyabb vámmal, mint jelenleg. A megállapodás része a brit autók alacsonyabb vámja az amerikai piacon és az amerikai etanol exportja az Egyesült Királyságba. Liz Webster, a Save British Farming csoport alapítója, McCubbine félelmeit osztotta meg egy X platformon közzétett posztban. „A luxusautók vámcsökkentéséért cserébe megnyitottuk a kapuinkat az amerikai marhahús és etanol előtt. De mivel a határellenőrzéseink alig működnek, hogyan fogjuk érvényesíteni a normákat, azt senki sem tudja” – írta.

Néhány felhasználó arra figyelmeztette a vásárlókat, hogy figyeljenek a Red Tractor címkére, amely azt jelenti, hogy a hús az Egyesült Királyságban készült. „A helyi hentesemtől fogok vásárolni, aki ismeri a helyi farmereket és tudja, honnan származik a marhahús” – mondta az egyik felhasználó. A Defra tájékoztatása szerint az amerikai termelőknek nyomon követési és tanúsítási eljárásokat kell alkalmazniuk, hogy igazolják, megfelelnek az Egyesült Királyság élelmiszerbiztonsági normáinak ahhoz, hogy exportálhassanak. A Defra szóvivője elmondta, hogy a hormonokat általában a szarvasmarhák későbbi termelési szakaszaiban használják, így a maradványok az ellenőrzések során azonosíthatók lesznek. A kormány diplomáciai sikere, hogy ezt a megállapodást mások előtt sikerült kialakítani, megkönnyíti az autógyártók helyzetét.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c89pw3j7z9zo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük