Hírek,  Mindennapok

Hongkongi pro-kínai értesítő: Miért jelentettem fel sokakat a rendőrségen

Hongkongban a politikai feszültségek és a nemzeti biztonsági törvények körüli viták továbbra is komoly hatással vannak a társadalom minden rétegére. Az utóbbi időszakban egy férfi, Innes Tang, aki korábban bankár volt, a társadalom különböző szegmenseiből több tucat embert jelentett fel a rendőrségen, mivel úgy véli, hogy tevékenységük sérti a nemzeti biztonsági törvényt. Tang szerint mindenki, aki a közösség életében részt vesz, felelős az ország biztonságáért, és ezért folyamatosan figyelemmel kísérik a környezetüket. A férfi a BBC-nek nyilatkozva elmondta, hogy felhívásokat, közleményeket és közösségi média posztokat gyűjt, amelyek szerinte törvénysértőek lehetnek, és elmondása szerint már közel 100 embert és szervezetet jelentett fel.

Hongkong története szorosan összefonódik a politikai jogok és szabadságok védelmével. Amikor az Egyesült Királyság 1997-ben visszaadta Hongkongot Kínának, a nemzetközi szerződések garantálták a város jogait és szabadságait 50 évre. Azonban a 2019-es tömeges pro-demokrácia tüntetések után Kína bevezetett egy nemzeti biztonsági törvényt, amelyet sokan a szólás- és sajtószabadság elfojtásának tekintenek. A törvény kriminalizálja azokat a tevékenységeket, amelyek „szakadást”, „aláásást” vagy „külföldi erőkkel való együttműködést” jelentenek, ezzel új kultúrát teremtve a feljelentésekre és a megfigyelésre.

Tang szerint a feljelentések nem csupán öncélúak, hanem a közösség és a rendőrség közötti együttműködés részei. A helyi hatóságok, amelyek saját nemzeti biztonsági forródrótot indítottak, szintén rengeteg bejelentést kaptak. Az utóbbi másfél évben több mint 890 ezer bejelentést regisztráltak, aminek következtében több száz embert letartóztattak. Az elmúlt időszakban közel 300 ezer hongkongi hagyta el végleg a várost, ami a politikai elnyomás közvetlen következménye.

A politikai aktivisták, mint például Pong Yat-ming, aki egy független könyvesboltot üzemeltet, azt tapasztalja, hogy a kormány részéről folyamatos ellenőrzéseknek van kitéve, amelyeket „névtelen panaszokra” hivatkozva végeznek. Az oktatás területén dolgozó Kenneth Chan, aki hosszú ideje részt vesz a pro-demokrácia mozgalomban, elmondja, hogy sok barátja és diákja távolságot tart tőle, amiért nyíltan vállalja véleményét. A hongkongi kormány természetesen azt állítja, hogy nagy hangsúlyt fektet az akadémiai szabadság és az intézményi autonómia védelmére, de Chan szerint a tényleges helyzet ennél sokkal bonyolultabb.

Tang a Hongkong iránti szeretetet említi motivációjaként, és megjegyzi, hogy fiatalkorában a brit gyarmati politika nem volt igazán kedvező a helyiek számára. Az ő generációja sokkal inkább a megélhetésre összpontosított, mintsem a jogokra. A demokrácia és a szabadság fogalmai számára akkoriban még absztrakt elképzelések voltak, amelyeket nem igazán értettek. Most, a 2019-es zavargások után, Tang úgy érzi, hogy helyre kell állítani a „mérsékletet” a hongkongi társadalomban, és hangot adni a „némaság többségének”, akik nem támogatják a függetlenséget Kínától.

Az új politikai reformok, amelyek 2021-ben léptek életbe, a „hűséges patrioták” számára biztosítanak csak lehetőséget a kormányzati pozíciók betöltésére, ami még inkább megnehezíti a demokratikus képviseletet Hongkongban. A politikai elemzők véleménye szerint a közvélemény sok esetben nem érzi magáénak a politikai vezetést, és emiatt a törvényhozásban olyan döntések születnek, amelyek nem tükrözik a társadalom igényeit. Tang megjegyzi, hogy a jelenlegi rendszer megkérdőjelezése elengedhetetlen, és nem szeretné, ha minden javasolt törvény 90%-os támogatottsággal áthaladna.

A nemzeti biztonsági törvények különösen érzékeny témát jelentenek Hongkongban, hiszen a félelem és az öncenzúra mindennapos jelenséggé vált. Chan hangsúlyozza, hogy a pro-demokrácia pártok, mint például a Hongkongi Demokratikus Párt, jelentős csökkentésen mentek keresztül, és sokan közülük feloszlottak. Tang most külföldi lehetőségek felé fordul, hiszen Hongkongban jelenleg már nincsenek komoly problémák, és úgy érzi, hogy a közösségének szolgálata új formákat igényel.

A helyzet Hongkongban tehát rendkívül komplex, a politikai feszültségek, a feljelentések és a közvélemény formálása mind-mind hozzájárulnak a város jövőjének alakulásához. A társadalom egyre inkább polarizálódik, a hagyományos demokratikus eszközök pedig szűkülnek, ami új kihívások elé állítja a hongkongiakat, legyenek bármilyen oldalon is.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c87p97w72exo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük