
Észak-Korea vezetője bírálja a hadihajó indításánál történt súlyos balesetet
Kim Jong Un, Észak-Korea vezetője, csütörtökön egy „súlyos balesetet” ítélt el, amely egy új hadihajó vízrebocsátásakor történt. Az állami média beszámolója szerint a 5,000 tonnás romboló alsó részének egyes részei összeroskadtak, ami a hajó egyensúlyának felborulásához vezetett. Kim, aki jelen volt a vízrebocsátásnál, elrendelte, hogy a hajót állítsák helyre a júniusi fontos pártgyűlés előtt, és hogy a balesetért felelős tervezőket vonják felelősségre. A vezető hangsúlyozta, hogy az incidens „súlyosan megrongálta nemzetünk méltóságát és büszkeségét egy pillanat alatt”.
Érdekes módon az állami média nem számolt be arról, hogy a baleset következtében sérültek vagy áldozatok lettek volna. Kim az eseményt, amely a keleti partvidéken található Chongjin városában történt, „abszolút gondatlanságnak, felelőtlenségnek és tudománytalan empíriának” tulajdonította. Kiemelte, hogy a résztvevők „felelőtlen hibáit” egy plenáris ülés keretein belül fogják megvitatni a következő hónapban. Jelenleg nem világos, hogy milyen büntetésekre számíthatnak a felelősök, de a diktatórikus állam emberi jogi múlttal büszkélkedik, amelyben szinte bármiért börtönbüntetés járhat, a dél-koreai DVD-k nézésétől kezdve a megszökésig.
Észak-Koreában nem szokás nyilvánosan közzétenni a helyi baleseteket, habár a múltban néhány alkalommal megtették ezt. Tavaly novemberben a hatóságok egy katonai műhold közepén történt robbanását „legrosszabb kudarcnak” nevezték, és bírálatot fogalmaztak meg azokkal szemben, akik „felelőtlenséggel végezték a felkészüléseket”. 2023 augusztusában a kormány egy másik meghiúsult műholdindítást egy vészhelyzeti rendszeri hibára hivatkozva magyarázta, de azt mondták, hogy az „nem nagy ügy”.
A csütörtöki baleset néhány héttel azután történt, hogy Észak-Korea bemutatta az új 5,000 tonnás rombolóját, amelyről azt állították, hogy több mint 70 rakéta szállítására képes. Kim ezt a hadihajót a haditengerészeti erők modernizálásának „áttörésének” nevezte, és elmondta, hogy a jövő év elején már bevetésre kerül. Az észak-koreai haditengerészet fejlesztésével kapcsolatban elemzők arra figyelmeztettek, hogy a technológia valószínűleg orosz segítséggel fejlődött ki, mivel a két ország közötti katonai kapcsolatok az utóbbi időben szorosabbá váltak.
A legfrissebb hírek szerint Dél-Korea fokozta erőfeszítéseit, hogy segítsen az észak-koreai menekülteknek beilleszkedni a déli társadalomba. Ez az intézkedés a hírek szerint egybeesik azzal, hogy Észak-Korea először erősítette meg, hogy katonái Oroszországgal együtt harcolnak. Ezt követően néhány nappal Valery Gerasimov orosz tábornok méltatta az észak-koreai csapatok „hősiességét”, ami tovább növeli a nemzetközi figyelmet a két ország közötti katonai együttműködésre.
A Kim Il Sung születésnapjának megünneplésére tett erőfeszítések Észak-Koreában a világjárvány előtt minden évben megtörténtek, de a pandémia miatt ez a hagyomány megszakadt. Az ország jövőbeli katonai és politikai lépései tehát nemcsak belföldi, hanem nemzetközi szinten is figyelmet keltenek. A helyzet folyamatosan változik, és a nyugati országok, köztük Dél-Korea figyelemmel kísérik Észak-Korea katonai tevékenységeit és belső ügyeit, amelyek komoly hatással lehetnek a térség biztonságára és stabilitására.

