Hírek,  Mindennapok

Elpusztíthatja egy hatalmas vulkánkitörés a varázslatos görög szigetet?

Santorini, a gyönyörű görög sziget, amely a világ egyik legismertebb turisztikai célpontja, a látványos sziklák tetején helyezkedik el, amelyek alatt egy hatalmas vulkáni kráter rejtőzik. A sziget vonzereje és turizmusának milliárdokat hozó ipara azonban komoly fenyegetettséggel néz szembe: a vulkáni aktivitás kockázata. A tudósok most először vizsgálják, hogy milyen veszélyes lehet a következő nagyobb kitörés, és a BBC News egy napot töltött a brit kutatóhajón, a Discovery-n, amely a vulkáni aktivitás nyomait kutatta.

A közelmúltban Santorini lakóinak közel fele elmenekült a szigetről, amikor a földrengések miatt vészhelyzetet hirdettek. Ez a helyzet emlékeztette a helyieket arra, hogy a gyönyörű, fehér falvak, gyros éttermek és forró fürdők, amelyek a gazdag vulkáni talajon helyezkednek el, alattuk két tektonikus lemez súrlódik egymásnak. Prof. Isobel Yeo, a brit Nemzeti Óceanográfiai Központ vulkánkutatója vezeti a küldetést, amely a vulkáni kockázatok feltérképezésére összpontosít. A világ vulkánjainak körülbelül kétharmada víz alatt található, és ezeket a vulkánokat alig figyelik. Isobel elmondta, hogy a víz alatti vulkánok potenciálisan nagy, destruktív kitörésekre képesek, és figyelmeztetett arra, hogy ha valaki hozzászokik a kisebb kitörésekhez, könnyen hamis biztonságérzetbe ringathatja magát.

A Discovery hajón a tudósok fáradhatatlanul dolgoznak, hogy nyomokat találjanak a vulkáni aktivitásra. Az utolsó kitörés 1950-ben történt, de 2012-ben már volt egy „nyugtalansági időszak”, amikor a magma áramlása miatt a sziget „megduzzadt”. A Hunga Tunga 2022-es kitörése, amely a legnagyobb víz alatti robbanás volt, figyelmeztet arra, hogy a vulkánok nemcsak a helyi lakosságra, hanem a távoli területekre is hatással lehetnek, hiszen a robbanás következtében szökőár is keletkezett.

A hajón, 300 méter mélyen, forró gőzölgő nyílások találhatók, amelyek a vulkán működését jelzik. Ezek a hidrotermális nyílások fontos információkat nyújtanak a tudósoknak, mivel segítenek megérteni a vulkánok belső folyamatait. A robot, amely a tengerfenékre merül, különböző anyagokat és gázokat gyűjt össze, és mint kiderült, a tudósoknak még mindig nem sikerült kideríteniük, hogy a tengervíz és a magma keveredése hogyan befolyásolja a vulkánok robbanékonyságát.

A kutatás célja, hogy részletes adatokat és geohazard térképeket készítsenek, amelyeket a görög civil védelmi ügynökség fog felhasználni. Prof. Paraskevi Nomikou, aki a kormányzati vészhelyzeti csoport tagja, hangsúlyozta, hogy ez a kutatás rendkívül fontos, mert információkat nyújt a helyiek számára a vulkánok aktivitásáról és arról, hogy mely területek lesznek elérhetetlenek egy esetleges kitörés idején.

A kutatás költséges, ezért a tudósok éjt nappallá téve dolgoznak, 12 órás váltásokban. A hajón található sötét konténerben négy ember figyeli a képernyőket, miközben a robotot irányítják. A szakértők folyamatosan elemzik a nyílásokból származó anyagokat, és a vulkáni kőzetek vizsgálata révén felfedik a vulkán belső történetét. A kutatás nemcsak tudományos érdekesség, hanem valós haszonnal is bír a lakosság számára, hiszen célja, hogy a helyiek biztonságban érezzék magukat.

A közelmúlt földrengései rávilágítottak arra, mennyire sebezhető a sziget lakossága a vulkáni aktivitás és a földrengések által jelentett veszélyekkel szemben. A helyi lakosok, mint például a fotós Eva Rendl, tapasztalataik alapján arról beszélnek, hogy a turizmus mennyire fontos számukra. Eva elmondta, hogy a földrengések miatt sokan lemondták az utazásaikat, és a turizmus visszaesése miatt a jövőbeli foglalások is bizonytalanok.

A sziget varázsa azonban továbbra is vonzó a turisták számára. A látogatók, akik a vulkáni kockázatok ellenére is érkeznek, úgy vélik, hogy a tudományos információk segíthetnek megnyugtatni őket a helyzet biztonságosabbá tételében. Santorini, e gyönyörű görög sziget, ahová sokan vágynak, továbbra is az álmok földje marad, még a vulkánok fenyegetése mellett is.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cm25lz56rezo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük