Gazdaság,  Hírek

Amerika és Egyesült Királyság megállapodik a Trump által kivetett autó- és fémvámok csökkentéséről

Az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság közötti új megállapodás értelmében az amerikai kormány egyes brit autók importadóinak csökkentésére és bizonyos acél- és alumíniumtermékek vámmentes behozatalára is engedélyt ad. E lépés jelentős könnyebbséget nyújt a brit ipar számára, különösen a járműgyártás és az acélipar területén, hiszen az elmúlt hónapok során Donald Trump elnök által bevezetett újabb vámok komoly aggodalmakat keltettek a brit vállalatok körében. Azonban a megállapodás legfontosabb részletei, például a 10%-os vám, amely a brit termékek többségére még mindig érvényben marad, aggodalomra adnak okot.

A megállapodást Sir Keir Starmer, a Munkáspárt vezetője, a Jaguar Land Rover gyárában jelentette be, ahol hangsúlyozta, hogy ez a megállapodás „fantasztikus platformot” teremt a brit vállalkozások és munkavállalók számára. Kiemelte, hogy a megállapodás több ezer brit munkahelyet véd meg a kulcsfontosságú ágazatokban, mint például az autóipar és az acélgyártás. Trump elnök a Fehér Házban szintén örömmel nyilatkozott, kijelentve, hogy ez egy „nagy megállapodás”, és megvédte magát azzal kapcsolatban, hogy a megállapodás jelentőségét túlbecsüli.

A két ország között létrejött megállapodás értelmében az Egyesült Államok az autók importadóját, amelyet Trump korábban 25%-ra emelt, 10%-ra csökkenti évente 100 ezer autó esetében. Ez főként olyan prémium autógyártóknak kedvez, mint a Jaguar Land Rover és a Rolls Royce, ugyanakkor hosszú távon korlátozhatja a növekedést, mivel ez az összeg körülbelül megegyezik az Egyesült Királyság tavalyi exportjával. A brit üzleti szférát képviselő Jonathan Reynolds a BBC-nek nyilatkozva elmondta, hogy az Egyesült Királyság napok kérdése volt attól, hogy több ezer munkahelyet veszítsen az amerikai vámok miatt. „Ez nagyon komoly helyzet volt,” mondta. „Ez a megállapodás nélkül emberek veszítették volna el a munkájukat.”

A megállapodás keretében az acél- és alumíniumtermékek vámjait is csökkentették, mivel Trump korábban 25%-ra emelte azokat. Az Egyesült Államok most kvótát állít fel, amely hasonló az előzőleg érvényben lévőkhöz. Továbbá a két ország egybehangzóan megállapodott abban, hogy évente legfeljebb 13 ezer tonna marhahúst importálhatnak egymás területéről, ami jelentős növekedést jelent az Egyesült Államok marhahús-eladásai számára, amelyek korábban 20%-os vámokkal sújtottak, és 1000 tonnára voltak korlátozva.

A megállapodás összességében 5 milliárd dolláros (3,8 milliárd font) „lehetőséget” teremt az export számára, beleértve 700 millió dollárt etanolból és 250 millió dollárt egyéb mezőgazdasági termékekből. Az amerikai mezőgazdasági miniszter, Brooke Rollins hangsúlyozta, hogy a megállapodás fontosságát nem lehet alábecsülni. Ugyanakkor más üzleti csoportok egyre inkább bizonytalanok a megállapodás jelentőségét illetően. Duncan Edwards, a BritishAmerican Business vezérigazgatója elmondta, hogy „jobb, mint a múlt hét, de öt héttel ezelőtt még mindig jobbnak tűnt”.

Miközben a Munkáspárti politikusok dicsérték a megállapodást, az ellenzéki pártok részletesebb tájékoztatást és parlamenti ellenőrzést követeltek. Kemi Badenoch, a Konzervatív Párt vezetője éles kritikát fogalmazott meg, mondván, hogy a megállapodás lényegében a brit vámok csökkentését jelenti, míg az Egyesült Államokban emelkednek azok. A Liberális Demokraták szintén szavazást kértek a megállapodásról a parlamentben, hangsúlyozva, hogy a közvélemény tiszteletben tartása érdekében fontos, hogy a képviselők kifejezhesse véleményüket.

A kereskedelmi megállapodás részletei még nem teljesen világosak, és sokan várják a következő lépéseket. Trump többször is jelezte, hogy szeretné megadóztatni a gyógyszerek importját annak érdekében, hogy az Egyesült Államok erős gyártási bázissal rendelkezzen a kritikus gyógyszerek terén. A brit kormány hangsúlyozta, hogy nem lesz gyengülés az élelmiszer-standardszabályokban az importok esetében. A megállapodás részletei azonban még nem állnak rendelkezésre, így a piaci elemzők óvatosak a jövőbeli hatásokkal kapcsolatban. A következő hónapokban a két ország közötti kereskedelmi kapcsolatok alakulása figyelemre méltó lesz, ahogy a részletek egyre inkább napvilágra kerülnek.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cp92r2kvk74o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük